а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завлезе

завлезат; завлези, завлезете; завлегов, завлегоа; завлегол, завлегле; (ќе) завлезев, (ќе) завлезеа; (ќе) завлезел; завлезен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8968
1. Почне да влегува.
Англиски: enter Албански: hyn
Примери:
Тој завлезе во тесните сокаци.
Партизаните завлегоа во градот.
2. Навлезе подлабоко, повнатре во нешто.
Англиски: enter Албански: hyn fellë
Примери:
Нејзе ѝ беше страв да завлезе во средината на реката.
Тој завлезе во повисоките грмушки и дојде до изворот.
3. Навлезе во некоја работа, состојба, во определен временски период.
Англиски: enter Албански: hyn
Употреба: Преносно значење
Примери:
Кога ќе завлезеш во занаетот, ќе ти биде полесно.
Тој е до гуша завлезен во долгови.
Таа завлезе во седмата година.
Изведенки
1. завлегува несв.
завлегуваат
2. завлегување ср.
глаг. им.