а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завлачи

завлачат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 47212
Почне да влачи.
Примери:
Ја завлачија волната со гребен.
Tој ја завлачи нивата.
Изведенки
1. завлачува несв.
завлачуваат
2. завлачување ср.
глаг. им.