а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завладичи

завладичат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Постави, произведе некого за владика.
Англиски: enthrone Албански: bëhet peshkop
Употреба: Црковен термин
Примери:
Набрзо откако го завладичија, тој умре.
2. (се завладичи) Стане владика.
Албански: bëhet peshkop
Употреба: Црковен термин
Примери:
Отиде во престолнината и таму се завладичи.
Изведенки
1. завладичува несв.
(се) завладичуваат
2. завладичување ср.
глаг. им.