а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завладикува

завладикуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да владикува.
Употреба: Црковен термин
Примери:
Откако тој завладикува, луѓето ја повратија вербата во црквата.