а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завиток

мн. завитоци
Вид збор: Именка, машки род
Нешто што е завиткано, спакувано.
Англиски: packet, parcel
Примери:
Носеше завиток под десната мишка.