а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завиткан

завиткани
Вид збор: Придавка
Ранг: 3716
1. (глаг. прид.) завитка
Англиски: wrapped
2. Што не е јасно искажан, изразен, што е прикриен.
Англиски: convoluted
Употреба: Преносно значење
Примери:
завиткан разговор
Изведенки
1. завиткано прил.
Пример: Треба да се пушти глас, малу завиткано, а малу и директно.
2. завитканост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК