а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завист

(едн.) зависта
Вид збор: Именка, женски род
Силно чувство на незадоволство предизвикано од нечиј успех, среќа и сл. (Еден од седумте смртни гревови).
Англиски: envy
Примери:
Со завист ја следел нивната работа.
Ќе умре од завист!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи