а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зависност

мн. зависности
Вид збор: Именка, женски род
1. (само едн.) Состојба на тој што е зависен.
Англиски: dependence Албански: varësi
Примери:
Тој мора да ја прифати својата зависност.
2. Поврзаност, меѓусебна врска, обусловеност на две појави.
Англиски: interdependence Албански: varësi
Примери:
Цената на производот е во зависност од неговиот квалитет.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи