а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зависник

мн. зависници
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице што зависи, што не може да се ослободи, да се откаже од нешто.
Англиски: addict Албански: i mvarur
Примери:
Тој е зависник од алкохолот.
2. Лице што не може без дрога.
Англиски: drug addict Албански: i mvarur nga droga
Примери:
Се зголемува бројот на зависниците од дрога.
Зависниците се лечат во посебна установа.
Изведенки
зависница ж.
мн. зависници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи