а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завислив

зависливиот
Вид збор: Придавка
Што чувствува завист, што завидува некому.
Англиски: jealous
Примери:
завислив човек
Изведенки
1. зависливо прил.
Пример: Го гледаше зависливо.
2. зависливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи