а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зависливец

мн. зависливци
Вид збор: Именка, машки род
Лице што завидува некому.
Примери:
Повеќето од неговите пријатели беа зависливци.
Изведенки
зависливка ж.
мн. зависливки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи