а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зависка

завискаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да виска.
Англиски: neigh
Примери:
Коњот зависка.
Изведенки
завискува несв.
завискуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи