а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зависи

зависат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Се наоѓа под влијание на нешто; е обусловен од нешто.
Англиски: depend Албански: varet
Примери:
Од твојот одговор зависи нашиот живот.
Од тебе зависи успехот.
2. Се наоѓа во зависен, потчинет однос спрема некого; е несамостоен.
Англиски: depend Албански: varet
Примери:
Тие држави долго време беа зависни.
Малите претпријатија зависат од големите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи