а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зависен

зависни
Вид збор: Придавка
Што зависи од некого или од нешто; што е потчинет, ограничен; што не е самостоен.
Англиски: dependent
Примери:
Тој се наоѓа во зависна положба.
По војната, многу зависни земји добија независност.
Тој е зависен од родителите.
Изведенки
зависно прил.
во зависност од нешто
Пример: Титулата мора да се потврдува зависно од успесите на турнирите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи