а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завири

завират
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да вири.
Англиски: pour Албански: derdh
Примери:
Очите и завирија од солзи.
2. (се завири)
Англиски: gush Албански: vërshon, teptis
Примери:
Многу вода натекла, дури се завирило.
Изведенки
завирува несв.
(се) завируваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи