а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завиори

завиорат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да виори.
Англиски: wave Албански: valëzon
Примери:
Ветрот ги завиори знамињата.
Тантелите на нејзиното здолниште завиорија како падобран.
2. (се завиори) Почне да се виори.
Албански: valëzon
Примери:
Чадот се завиори високо над куќите.
Ситните снегулки се завиорија низ дворот.
Изведенки
завиорува несв.
(се) завиоруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи