а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завиен

завиениот
Вид збор: Придавка
1. (глаг. прид.) Што е завиткан, замотан со нешто.
Англиски: wrapped
Примери:
Тој доаѓаше во кафеаната со завиен врат.
2. Што се кажува прикриено, одоколу.
Англиски: hidden
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сатирата ја искажувал во завиена форма, преку басните.
Изведенки
завиено прил.
Пример: Сите работи ги објаснуваше завиено.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи