а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завидлив

завидливиот
Вид збор: Придавка
завислив
Англиски: envious
Изведенки
1. завидливо прил.
Пример: Го гледаше завидливо.
2. завидливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи