а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завиден

завидниот
Вид збор: Придавка
Што се истакнува со нешто, што е многу добар.
Англиски: enviable
Примери:
Завиден успех.
Завидни приходи.
Изведенки
завидност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи