а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завидели

(се) завидели
Вид збор: Глагол, свршен
Почнува виделина.
Англиски: lighten
Употреба: Безлично
Изведенки
1. (се) завиделува несв.
2. завиделување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи