а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завивка

мн. завивки
Вид збор: Именка, женски род
1. Ткаенина што служи за покривање.
Англиски: cover Албански: mbulesë
Примери:
Се пикна под топлата завивка и заспа.
Секоја девојка што се мажи носи постели и завивки.
2. Нешто што служи за завивање, за завиткување.
Англиски: cover Албански: mbulesë
Примери:
Во торбата најде само една завивка.
Се загледа во завивката на мојата глава.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи