а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завешта

завештаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Подари, остави нешто како наследство со документ, тестамент.
Англиски: pledge Албански: dhuroj në trashëgimi
Примери:
Таа им завештала на своите ќерки многу пари.
Тој пред смртта му го заветшал целиот свој имот на внукот.
2. Остави завет, аманет.
Англиски: bequeath Албански: lë amanet
Примери:
Им завешта на своите деца да се борат за слобода.
Им завештал на другарите да ја одмаздат неговата смрт.
Изведенки
1. завештава несв.
завештаваат
2. завештавање ср.
мн. завештавања
глаг. им.
Пример: Тој не ги заборави дадените завештавања.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи