а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завечери

(се) завечери
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да настапува вечер.
Англиски: darken
Употреба: Безлично
Примери:
Одамна се беше завечерило.
Се завечери, а него уште го немаше дома.
Изведенки
1. завечерува несв.
2. завечерување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи