а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заверка

мн. заверки
Вид збор: Именка, женски род
Службено заверување, ставање потпис, печат, со што се потврдува исправноста на некој документ.
Англиски: validation
Примери:
Книшката има свеж печат и уредна заверка со датум од овој месец.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи