а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завери

заверат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Службено потврди исправност, веродостојност на некој документ, потпис и сл.
Англиски: certify Албански: vërtetoj
Примери:
Сите документи ги заверив во судот.
Отиде да ги завери фотокопиите.
2. Се заколне, се зарече, даде завет.
Англиски: swear Албански: betohem
Примери:
Се завери дека еден ден ќе се врати во родното место.
Изведенки
1. заверува несв.
заверуваат
2. заверување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи