а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завереник

мн. завереници
Вид збор: Именка, машки род
заговорник
Англиски: conspirator
Примери:
Мотивите на заверениците се расветлуваат без предрасуди и без делење лекции.
Пред седумдесетина години, голема група завереници изведе неуспешен атентат врз Хитлер.
Изведенки
1. завереница ж.
мн. завереници
2. завереничка ж.
мн. заверенички
3. заверенички прид.
завереничкиот
Пример: завереничка група
FlexiMac
 менување на македонски глаголи