а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завене

завенат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да вене.
Англиски: dry up Албански: fillon të vyshket
Примери:
Цвеќињата во вазната завенаа.
2. Прилегне, дремне.
Англиски: doze Албански: dremis, kotem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сигурно сум завенала и не сум го чула ѕвонењето.
Ќе завене малку и пак се разбудува.
Изведенки
1. завенува несв.
завенуваат
2. завенување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи