а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завезе

завезат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да везе.
Англиски: embroider
Примери:
Ја завезе кошулата со дрвен конец.
Го завеза чаршафот.
Изведенки
1. завезува несв.
завезуваат
2. завезување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи