а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завее

завеат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да вее.
Англиски: blow Албански: fillon të hedh
Примери:
Тивко ветерче завеа надолу кон селото.
2. Затрупа, покрие со снег, песок и сл.
Англиски: cover Албански: hedh, mbulon me borë, rërë
Примери:
Снегот ги завеа сите патишта.
Силниот пустински ветер ги завеа трагите со песок.
Изведенки
1. завева несв.
завеваат
2. завевање ср.
глаг. им.
3. завејува несв.
завејуваат
4. завејување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи