а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заведри

(се) заведрат
Вид збор: Глагол, свршен
(се заведри) Почне да се ведри.
Англиски: clear
Примери:
Времето се заведри.
Изведенки
1. заведрува несв.
(се) заведруваат
2. заведрување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи