а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заведен

заведениот
Вид збор: Придавка
1. (глаг. прид.) заведе
Англиски: seduced
2. Што е доведен во заблуда.
Англиски: mislead
Примери:
Требаше да се смири побунетата, заведена раја.
Од сите страни, бродовите носеа луѓе, авантуристи и заведени по големи богатства.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи