а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завеан

завеаниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 18836
1. Што е затрупан, покриен со снег, песок и сл.
Англиски: covered
Примери:
завеан пат
завеани ридови
2. Што е расеан, занесен, чакнат.
Англиски: absent-minded
Употреба: Преносно значење
Примери:
Оној завеан поет не сака никаква служба, ни почест.
Таа изгледа навистина е завеана и треска глупости.
Изведенки
завеаност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК