а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завдаде

(се) завдадат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Се занесе, премногу се внесе во нешто.
Албански: harrohet, dalldiset
Примери:
Таа се завдаде во плетењето.
Како да се беше завдал во чекорењето.
2. Се зададе, се појави однекаде, се покаже во далечината.
Англиски: appear Албански: shfaqet
Примери:
По патеката се завдадоа две жени.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи