а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завароса

заваросаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да варосува.
Англиски: whitewash
Примери:
Ја завароса одајата и ја остави.
Изведенки
заваросува несв.
заваросуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи