а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завареник

мн. завареници
Вид збор: Именка, машки род
Пасинок, заварен син.
Англиски: stepson
Примери:
Го сакаше завареникот како свој син.
Изведенки
1. завареница ж.
мн. завареници
Заварена ќерка.
2. заварениче ср.
мн. завареничиња
дем.и хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи