а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заварди

завардат
Вид збор: Глагол, свршен
1. зачува, заштити
Англиски: protect Албански: mbroj
Примери:
Тој нѐ заварди од прогонувања.
2. Зачува малку, поварди.
Англиски: watch Албански: ruaj
Примери:
Кучето треба да ги заварди од волк или од мечка.
3. (се заварди) се зачува, се заштити
Англиски: protect Албански: mbroj
Примери:
Заповедал црквата да се заварди.
Тие умеат да се завардат.
4. (се заварди) Се зачува малку, се приварди.
Англиски: watch out Албански: ruhem
Примери:
Во селото има потера, треба да се завардите.
Изведенки
1. завардува несв.
(се) завардуваат
2. завардување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи