а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завалка

завалкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да валка.
Англиски: pollute Албански: ndot
Примери:
Го завалкаа ѕидот со кал.
2. (се завалка) Почне да се валка.
Англиски: dirty Албански: fëlliq
Примери:
Чевлите му се завалкаа во калта.
3. (се завалка) Почне да се тркала, се затркала
Англиски: roll Албански: rrotullon
Изведенки
завалкува несв.
(се) завалкуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи