а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завали

завалат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да вали.
Англиски: ignite
Примери:
Немавме со што да завалиме оган.
Ја завалив печката.
Изведенки
1. завалува несв.
завалуваат
2. завалување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи