а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завалија

завалии
Вид збор: Придавка
(немен. по род) Што е за жалење, за грев.
Англиски: pitiable Турски: zavallı
Употреба: Неменлив збор , Разговорно
Примери:
Па тој мене како да не ме разбира, завалија!
Си оглувел завалија!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи