а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завала

завалаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да тркала.
Англиски: roll Албански: fillon të rrokullis
Примери:
Детето го завала бурето по патот.
Таа завала еден шајак.
2. (се завала) Почне да се тркала.
Англиски: roll Албански: fillon të rrokullis
Примери:
Децата се завалаа по ливадата.
Изведенки
1. завалува несв.
(се) завалуваат
2. завалување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи