а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

завади

завадат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да вади.
Англиски: take out Албански: heq, nxjerr
Примери:
Ги завади компирите од вреќата.
2. Почне да полева.
Англиски: water Албански: vadis, ujis
Примери:
Ги завади цвеќињата во дворот.
Изведенки
завадува несв.
завадуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи