а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забушави

забушават
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да бушави.
Примери:
Нежно ја забушави по косата.
Изведенки
забушавува несв.
забушавуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи