а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забучи

забучат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да бучи.
Англиски: drone
Примери:
Камионот забучи.
Ушите силно му забучија.
Изведенки
1. забучува несв.
забучуваат
2. забучување ср.

глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи