а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забуца

забуцаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7459
1. Почне да буца.
Англиски: stick Албански: shpoj, ngul
Примери:
Кравата се разлути и ја забуца жената.
2. забоде, зарие
Англиски: stab Албански: ngul
Примери:
Му ги забуцала прстите в коса.
Забуцал по нивата неколку страшила од партали.
3. (се забуца) Почне да се буца.
Албански: ngulitet
Примери:
Двата брава се забуцаа еден во друг.
4. (се забуца) се забоде, се зарие
Англиски: stab Албански: ngulitet
Примери:
Бродот се забуца во еден корален остров.
Изведенки
1. забуцува несв.
(се) забуцуваат
2. забуцување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК