а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забута

забутаат; забутал
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да бута.
Англиски: push Албански: shtyj
Примери:
Ја забутаа колата по патот.
2. Стави некаде каде што тешко може да се најде.
Англиски: mislay Албански: vë jo në vend, fut
Примери:
Ја забутал книгата некаде и сега не може да ја најде.
3. (се забута) Почне да се бута.
Англиски: push Албански: futet
Примери:
Таа се забута низ луѓето.
4. (се забута) Се напика, се засолни некаде.
Англиски: stick Албански: futet
Примери:
Глушецот се забута во некоја дупка, го снема.
Изведенки
1. забутува несв.
(се) забутуваат
2. забутување ср.
глаг. им.