а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забутан

забутаниот
Вид збор: Придавка
Што е оддалечен, изолиран.
Англиски: remote
Примери:
Забутано село.
Изведенки
забутаност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи