а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забуричка

забуричкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да буричка.
Англиски: poke Албански: shpoj
Примери:
Со машата забуричка низ жарта.
Го отвори долапот и забуричка низ наредените шишиња.
2. замеша, заплетка
Англиски: entangle Албански: ngatërroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Не требаше да ја забуричкате работата.
3. (се забуричка) се замеша, се заплетка
Англиски: entangle Албански: natërroj
Примери:
Се забуричкал во политика.
Во него се забуричкаа нејасни чувства.
Изведенки
забуричкува несв.
(се) забуричкуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК