а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забуна

мн. забуни
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 26621
1. збунетост, несигурност, недоумица
Англиски: confusion Албански: konfuzion
Примери:
За да ја скрие забуната, зачепка околу радиото.
Таа ја виде неговата забуна, но не разбра одошто е.
Нејзиното плачење ме фрли во забуна и немир.
2. грешка, заблуда
Англиски: mistake Албански: gabim
Примери:
Во овој случај не може да дојде до забуна.
Тие ги создаваа најголемите забуни во врска со македонското име.
3. немир, неспокојство
Англиски: unrest Албански: shqetsim
Примери:
Неговите последни зборови предизвикаа забуна кај публиката.
Пукањето на пушката предизвика забуни кај војниците.
Умееше да создава забуни во непријателската заднина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК