а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забули

забулат; забулен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 33644
1. Направи некој да стане була, направи була, потурчи жена.
Албански: mbuloj me mbulesë
Примери:
Бегот ја забули најубавата мома во селото.
2. Покрие глава или лице со шамија, марама и сл.
Албански: mbulon me mbulesë
Примери:
Беше забулена во црно фереџе.
Оџата ги забули своите ќерки.
3. покрие, обвитка
Англиски: wrap Албански: mbështjellë, mbuloj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Беше забулен во чад од цигари.
4. (се забули) Се покрие со шамија, марама и сл.
Англиски: cover Албански: mbulohet
Примери:
Се забули и отиде в чаршија.
Изведенки
1. забулува несв.
(се) забулуваат
2. забулување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК