а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забуди

забудат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да буди некого.
Англиски: wake up Албански: zgjoj
Примери:
Го забуди синот рано, пред зори.
2. (се забуди) Почне да се буди.
Албански: fillon të zgjohet
Примери:
Се исплаши да не се забуди детето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК